5 grudnia 2020 r. około godziny 10:50 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie dotyczące wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w miejscowości Staw Kunowski.  Z informacji od osoby zgłaszającej otrzymano informację, że w wyniku wybuchu została poszkodowana jedna osoba.

Po dojeździe zastępów Straży Pożarnej na miejsce zdarzenia potwierdzono, że na skutek wybuchu poszkodowana została jedna osoba. W sąsiednim wydzielonym pomieszczeniu, które nie zostało uszkodzone podczas wybuchu znajdowała się kobieta. Osoby te zostały ewakuowane z budynku przez Policję. W wyniku zdarzenia została naruszona część konstrukcji budynku.

Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej poprzez opatrzenie poparzeń opatrunkami hydrożelowymi oraz zastosowanie tlenoterapii. W dalszej części działań odłączono zasilanie energii elektrycznej do budynku przez wyłączenie bezpieczników na tablicy rozdzielczej. Sprawdzono stabilność elementów konstrukcyjnych budynku oraz dokonano kontroli obecności mieszaniny wybuchowej przy użyciu miernika wielogazowego (pomiar negatywny). Skontrolowano również przy pomocy kamery termowizyjnej butlę propan butan 11 kg, która nie wykazała podwyższonej temperatury płaszcza oraz nie stwierdzono zewnętrznych jej odkształceń, po czym butlę odłączono od kuchenki gazowej i wyniesiono na zewnątrz. Kolejnym etapem działań było rozebranie uszkodzonego drewnianego ganku oraz części naruszonej konstrukcji dachu. Elementy konstrukcyjne złożono na boku oraz zabezpieczono i oznakowano taśmą ostrzegawczą przed dostępem osób postronnych.

Przybyły na miejsce zdarzenia ZRM przebadał uczestników zdarzenia i podjął decyzję o zabraniu poszkodowanego mężczyznę do Szpitala. Kobieta nie wymagała pomocy medycznej i pozostała na miejscu zdarzenia.

W działaniach brało udział siedem zastępów oraz 26 ratowników Straży Pożarnej.

Opracowanie i zdjęcia  st. asp. Dyk Mirosław

                                                                                           

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach

ul.Aleja Armii Krajowej 29, 27-200 Starachowice

Telefon kontaktowy

fax. 41 274 53 88

Elektroniczna skrzynka podawcza

/uyeq6h154x/skrytka

Odwiedzin dziś 2

Odwiedzin od 05.02.2019 46326

Kubik-Rubik Joomla! Extensions