24 września nad Zalewem Brodzkim odbyły się ćwiczenia powiatowe, w których udział brały jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Ćwiczenia były podzielone na dwa epizody. Pierwszy dotyczył działań prowadzonych na powierzchni wody przez jednostkę ratowniczo - gaśniczą w zakresie podstawowym ratownictwa wodnego. Drugi epizod obejmował działania prowadzone pod wodą przez Specjalistyczną Grupę Wodno-Nurkową.

Około godz. 9:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie o dwóch osobach poszkodowanych, które wypadły z łodzi na zbiorniku w Brodach. Po przybyciu pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia działania polegały na zwodowaniu łodzi i dotarciu ratowników do osób poszkodowanych. Następnie ratownicy wyciągnęli poszkodowane osoby z wody i przetransportowali je na brzeg zalewu, gdzie została udzielona im kwalifikowana pierwsza pomoc. Z informacji uzyskanych od osób poszkodowanych wynikało, że transportowali oni beczki ze środkiem ochrony roślin na drugi brzeg zalewu. Poinformowali oni również Kierującego Działaniami Ratowniczymi, że oprócz nich podróżował  trzeci mężczyzna, który zniknął pod wodą. W związku z powyższym Kierujący Działaniami Ratowniczymi zadysponował na miejsce zdarzenia Specjalistyczną Grupę Wodno-Nurkową z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Działania Grupy polegały na dotarciu do wywróconej łódki przy użyciu łodzi motorowodnej, przeszukaniu dna zbiornika przez nurka w celu odnalezienia trzeciej osoby oraz zatopionych beczek ze środkiem ochrony roślin.

Ćwiczenia powiatowe odbywają corocznie. Ich celem jest doskonalenia współdziałania poszczególnych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo powiatu starachowickiego.  W tym roku ze względu na pandemię Covid-19 w ćwiczeniach udział brały wyłącznie jednostki starachowickiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Przebieg ćwiczeń obserwowali funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach na czele z Naczelnikiem Wydziału Operacyjnego mł. bryg. Marcinem Nygą. Oceny manewrów dokonał zespół rozjemców, którym przewodził Z-ca-Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej.

 

zdjęcia i tekst : asp. Daniel Lipczyński

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach

ul.Aleja Armii Krajowej 29, 27-200 Starachowice

Telefon kontaktowy

fax. 41 274 53 88

Elektroniczna skrzynka podawcza

/uyeq6h154x/skrytka

Odwiedzin dziś 33

Odwiedzin od 05.02.2019 43342

Kubik-Rubik Joomla! Extensions