Techniki usuwania drzew uszkodzonych przez silny wiatr były tematem szkolenia, jakie zrealizowano w leśnictwie Wanacja dla strażaków Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Starachowicach.

W dniach od 18 do 27 marca strażacy poszczególnych zmian służbowych doskonalili swoje umiejętności w zakresie cięcia, stosowania rzazów skracających oraz innych metod stosowanych przy wycince drzew. W szkoleniu wykorzystano pilarki, sprzęt burzący oraz drabiny pożarnicze. Duży nacisk kładziono na egzekwowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Ćwiczenia realizowano pod nadzorem leśniczego leśnictwa Wanacja - Pana Rafał Mosiołka. Teren, na którym prowadzono wycinkę drzew udostępniono dla strażaków w uzgodnieniu z Nadleśnictwem Skarżysko - Kamienna.

Coraz częściej obserwujemy w przyrodzie zjawiska atmosferyczne, którym towarzyszy wiatr o niszczycielskiej sile. Tragicznym tego przykładem jest nawałnica, która dwa lata temu była przyczyna śmierci dwóch młodych osób na obozie harcerskim w Suszku na Pomorzu.
Po wystąpieniu takiego kataklizmu szybki dojazd służb ratowniczych jest zazwyczaj możliwy dopiero po udrożnieniu dróg dojazdowych zatarasowanych przez powalone drzewa. Strażacy doskonaląc umiejętności w zakresie usuwania drzew przygotowują się w ten sposób na realne zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć po przejściu gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Opracowanie: mł. bryg. Marcin Nyga
Zdjęcia: kpt. Jarosław Sobczak

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach

ul.Aleja Armii Krajowej 29, 27-200 Starachowice

Telefon kontaktowy

fax. 41 274 53 88

Elektroniczna skrzynka podawcza

/uyeq6h154x/skrytka

Odwiedzin dziś 45

Odwiedzin od 05.02.2019 6547

Kubik-Rubik Joomla! Extensions