3 marca 2019 roku około 8.48 do Stanowiska Kierowania KP PSP Starachowice wpłynęła informacja o pożarze w tartaku znajdującym się w miejscowości Wąchock. Pożar zgłosił pracownik zakładu telefonując na numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach. Na miejsce zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Starachowicach oraz najbliżej położone od miejsca zdarzenia ochotnicze straże pożarne z gminy Wąchock.

Po dojeździe okazało się, że płoną dwa obiekty: suszarnia drewna oraz hala produkcyjno - magazynowa. Pożar zagrażał pozostałym budynkom produkcyjnym. W związku z tym w pierwszej fazie priorytetem strażaków poza gaszeniem pożaru była obrona sąsiednich obiektów przed przerzutem ognia. Z uwagi na dużą skalę pożaru na miejsce zdarzenia dysponowano dodatkowe siły i środki z powiatu starachowickiego. Ponieważ działania gaśnicze wymagały użycia znacznej ilości wody do Wąchocka przyjechali również strażacy z Kielc wyposażeni w cysternę o pojemności 25 000 litrów wody.

Dzięki poświęceniu strażaków w przeciągu kilkunastu minut udało się opanować pożar suszarni drewna. Akcja gaśnicza w sąsiednim budynku produkcyjno - magazynowym trwała do godziny 13.00. Stopień rozwoju pożaru, jaki miał miejsce w momencie dojazdu służb ratowniczych może świadczyć o tym, iż ogień przez dłuższy czas rozwijał się niezauważony.
Ogółem w działaniach gaśniczych uczestniczyło 19 zastępów - 80 strażaków. Do ugaszenia ognia użyto ponad 90 000 litrów wody. Po ugaszeniu pożaru na miejsce zdarzenia przybyła ekipa dochodzeniowo - śledcza z biegłym w zakresie przyczyn pożarów, która zajmie się ustaleniem okoliczności powstania zdarzenia.

Opracowanie: mł. bryg. Marcin Nyga
Zdjęcia: kpt. Jarosław Sobczak

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach

ul.Aleja Armii Krajowej 29, 27-200 Starachowice

Telefon kontaktowy

fax. 41 274 53 88

Elektroniczna skrzynka podawcza

/uyeq6h154x/skrytka

Odwiedzin dziś 1

Odwiedzin od 05.02.2019 12831

Kubik-Rubik Joomla! Extensions