Trzydzieści minut po północy 5 stycznia do starachowickiej straży pożarnej dotarła informacja o zatruciu tlenkiem węgla w miejscowości Szerzawy gm. Pawłów. Pierwsi na miejsce zdarzenia dotarli strażacy z OSP Brzezie, którzy podali nieprzytomnej 13-latce tlen. Wkrótce na miejscu zdarzenia znaleźli się również strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Starachowicach, którzy kontynuowali kwalifikowaną pierwszą pomoc do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Po skutecznej tlenoterapii dziewczynka odzyskała przytomność. Lekarz pogotowia po przebadaniu mieszkańców zadecydował o hospitalizacji dziecka. Dziewczynka została przewieziona do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Równocześnie z działaniami medycznymi strażacy sprawdzali pomieszczenia w budynku mieszkalnym pod kątem obecności tlenku węgla. Profesjonalne urządzenia pomiarowe potwierdziły obecność zabójczego czadu. Po wstępnych oględzinach stwierdzono, że przyczyną wnikania tlenku węgla do pomieszczeń mieszkalnych mógł być nieszczelny filar kominowy.

Tym razem udało się uniknąć nieszczęścia, choć od tragedii dzielił przysłowiowy „włos”. Prosimy zapamiętać - w budynkach mieszkalnych przynajmniej raz w roku należy dokonać przeglądu stanu technicznego instalacji kominowej. Powinien tego dokonać uprawniony kominiarz. Pamiętajmy również, że tylko czujnik tlenku węgla może odpowiednio wcześniej ostrzec nas o zagrożeniu.

Opracowanie i zdjęcie: mł. bryg. Marcin Nyga

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach

ul.Aleja Armii Krajowej 29, 27-200 Starachowice

Telefon kontaktowy

fax. 41 274 53 88

Elektroniczna skrzynka podawcza

/uyeq6h154x/skrytka

Odwiedzin dziś 45

Odwiedzin od 05.02.2019 6547

Kubik-Rubik Joomla! Extensions