W powiecie starachowickim w tym roku strażacy interweniowali już przy 80 pożarach traw. Najwięcej pożarów jest na terenie Starachowic oraz gminy Brody - najbezpieczniejsze pod tym względem sa gminy Mirzec i Pawłów.

Na wykresie umieszczono liczbę pożarów traw w powiecie starachowickim w latach 2016 - 2017 za okres pierwszych trzech miesięcy roku.

Za większość pożarów traw jest niestety odpowiedzialny człowiek. Wśród ludzi panuje błędne przekonanie, że spalenie suchej trawy w naturalny sposób użyźni glebę - co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost trawy.

Za ten mit najwięcej płacą ludzie, którzy umierają w pożarach lub tracą swoje mienie w wyniku rozprzestrzenienia się ognia z suchej trawy na zabudowania. Co roku w Polsce w wyniku pożarów traw ginie kilka osób.

W powiecie starachowickim również w przeszłości dochodziło do tragicznych w skutkach pożarów traw: 31 marca roku 2011 roku przy ul. Wschodniej w Starachowicach w pożarze trawy zginął mężczyzna - rok później w 2012 roku w Pawłowie również pożar pozostałości roślinnych zebrał śmiertelne żniwo (zginął 79-latek). 

Prędkość rozprzestrzeniania się ognia przy pożarze trawy może wynosić 20 km/h - przeciętny biegacz porusza się z prędkością 19 km/h a to oznacza, że nie zawsze jest możliwość ucieczki.

Pożar łąki nie użyźni gleby a wręcz odwrotnie - wyjałowi. Spalenie suchej trawy nie przyspieszy rozwoju nowej roślinności. Cenne rośliny wyginą a najszybciej odrosną chwasty. 

Wypalanie traw jest zabronione ! Grożą za to wysokie kary - nawet do 5 tysięcy zł.
W przypadkach gdzie jest zagrożone mienie lub życie - od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Opracowano na podstawie materiałów Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Dodał:st. kpt. Marcin Nyga

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach

ul.Aleja Armii Krajowej 29, 27-200 Starachowice

Telefon kontaktowy

fax. 41 274 53 88

Elektroniczna skrzynka podawcza

/uyeq6h154x/skrytka