Czy zadbałeś o bezpieczeństwo użytkowania komina przed sezonem grzewczym ?

Nadeszły chłody a razem z nimi rozpoczął się sezon eksploatacji kotłów centralnego ogrzewania, kominków, promienników gazowych i innych urządzeń służących ogrzewaniu budynków.

Dla bezpieczeństwa własnego i naszych bliskich zadbajmy o odpowiedni stan techniczny kominów w naszych domach. Wskazane jest – jeśli nie zrobiliśmy tego po minionym sezonie grzewczym - aby wyczyścić przewód dymowy. Zalegająca w kominie sadza może się zapalić.
Pożar taki jest trudny do ugaszenia - powoduje zagrożenie życia i zdrowia domowników – nie mówiąc o ewentualnych zniszczeniach konstrukcji budynku.

 

Dlaczego czyszczenie komina z sadzy jest tak istotne ?

W trakcie pożaru sadzy kominowej produkty spalania – w tym śmiertelnie toksyczny tlenek węgla mogą przeniknąć do budynku. Do szczególnie niebezpiecznej sytuacji może dojść nocą, gdy pogrążeni w śnie domownicy będą narażeni na oddziaływanie toksycznych gazów.

 

Co na to przepisy ?

Zgodnie z przepisami komin odprowadzający dym paleniska opalanego drewnem i węglem powinien być czyszczony minimum raz na trzy miesiące. W przypadku palenisk zasilanych olejem opałowym lub gazem (LPG lub ziemnym) wystarczy czyszczenie komina raz na sześć miesięcy. Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy od jakości paliwa. Jeśli będziemy palić mokrym drzewem lub węglem kiepskiej jakości, to warstwa sadzy w kominie będzie przyrastać błyskawicznie w sposób niekontrolowany.

 

Jak dbać o drożność komina i zasoby portfela ?

Jeśli chcemy oszczędzić na usłudze kominiarskiej, to w domach jednorodzinnych i gospodarstwach czyszczenie komina można wykonać samemu. Jednakże i tak nie zwalnia to nas z wizyty kominiarza. Zgodnie z prawem raz w roku należy dokonać sprawdzenia stanu technicznego przewodów kominowych – może tego dokonać tylko uprawniony kominiarz.

Skutecznym orężem w walce z sadzą kominową są katalizatory spalania – preparaty typu „Spalsadz”, „Sadpal” dodawane raz na kilka dni do paleniska w znacznej mierze czyszczą ściany przewodu kominowego z sadzy. Stosowana regularnie saszetka kosztująca w okolicach 2 złotych może oszczędzić kosztów remontu komina, które w skrajnych przypadkach po pożarze sadzy mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Oczywiście istotnym jest, że drożny komin oznacza czystsze i ekologiczne spalanie. Również nasz kieszenie odczują zmniejszone nakłady na kupno opału. Osadzanie sadzy na ścianach przewodów spalinowych jest powodem mniejszej sprawności pieca i co za tym idzie większego zużycia paliwa.


Jeśli jesteś użytkownikiem domu z kotłem opalanym paliwem stałym - chroń zdrowie swoje i domowników – ZADBAJ O KOMIN - to może zadecydować o Twoim bezpieczeństwie.

Pożary sadzy w przewodzie kominowym w sezonie grzewczym są niestety na porządku dziennym. Zmieńmy te smutne statystyki !

Dodał:mł. bryg. Marcin Nyga

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach

ul.Aleja Armii Krajowej 29, 27-200 Starachowice

Telefon kontaktowy

fax. 41 274 53 88

Elektroniczna skrzynka podawcza

/uyeq6h154x/skrytka