W dniu 19 lutego 2019 r. zamontowano kolejny czujnik tlenku węgla - tym razem w budynku mieszkalnym przy ul. Tatrzańskiej w Starachowicach. Strażacy Komendy Powiatowej PSP w Starachowicach dokonali montażu i przeprowadzili instruktaż obsługi czujnika.
Wizyta funkcjonariuszy spowodowana była interwencją, jaką przeprowadzono kilkanaście godzin wcześniej. 18 lutego po godz. 20.00 mieszkańcy posesji na stanowisko kierowania zgłosili objawy wskazujące na możliwość wystąpienia tlenku węgla. Zastęp, który dotarł na miejsce zdarzenia po wykonaniu pomiarów składu powietrza potwierdził wystąpienie czadu. Prawdopodobną przyczyną wydzielania się śmiertelnego gazu była niesprawna instalacja odprowadzająca spaliny z pieca gazowego. Na szczęście żaden z mieszkańców budynku jednorodzinnego nie odniósł uszczerbku na zdrowiu. Piecyk gazowy został wyłączony do czasu sprawdzenia przez profesjonalny serwis.

Czujniki montowane przez starachowickich strażaków zostały zakupione przez Urząd Miejski w Starachowicach. Akcja Prezydenta Starachowic - Pana Marka Materka oraz Komendanta Powiatowego PSP w Starachowicach - st. bryg. Wiesława Ungiera przynosi już dziś wymierne rezultaty. Od 2010 roku każdy sezon grzewczy oznaczał kolejne przypadki śmiertelnego zatrucia czadem. Te smutne statystyki zostały zatrzymane dwa lata temu, gdy zainicjowano kampanię wyposażania lokali miejskich w czujniki tlenku węgla. Do tej pory do mieszkańców Starachowic trafiło kilkaset urządzeń. Odnotowaliśmy już kilka przypadków, gdy detektory alarmowały użytkowników lokali mieszkalnych. Dowodzi to, jak niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest posiadanie czujnika tlenku węgla.

Opracowanie i zdjęcie: mł. bryg. Marcin Nyga

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach

ul.Aleja Armii Krajowej 29, 27-200 Starachowice

Telefon kontaktowy

fax. 41 274 53 88

Elektroniczna skrzynka podawcza

/uyeq6h154x/skrytka

Odwiedzin dziś 76

Odwiedzin od 05.02.2019 3581

Kubik-Rubik Joomla! Extensions