28 listopada b.r. w południowej audycji Radio Eska przeprowadzono rozmowę o zagrożeniach związanym z tlenkiem węgla. W trakcie audycji dużą uwagę poświęcono zaletom stosowania czujników czadu. Podkreślono aspekt relatywnie niskiego kosztu zakupu czujnika w stosunku do korzyści płynących z jego stosowania.

Przykładem zagrożenia, jakie niesie czad jest interwencja straży pożarnej z 27 listopada b.r. przy ul. Targowej w Starachowicach, gdzie w mieszkaniu doszło do utraty przytomności u 12 - letniej dziewczyny. Bohaterem w tej historii jest jej 15 - letnia siostra, która ewakuowała nieprzytomną siostrę i natychmiast powiadomiła służby ratownicze. Strażacy, którzy błyskawicznie znaleźli się na miejscu zdarzenia po ewakuacji wszystkich osób i dokonaniu pomiaru zawartości tlenku węgla potwierdzili jego śmiertelne stężenie. Poszkodowana 12 - latka przebywa w starachowickim szpitalu, ale na szczęście jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Zatrucia czadem można byłoby uniknąć, gdyby w mieszkaniu był czujnik tlenku węgla - odpowiednio wcześniej alarmujący mieszkańców o zagrożeniu.

Wraz z nadejściem mrozów starachowiccy strażacy notują niestety także zwiększoną liczbę interwencji przy pożarach sadzy w przewodach kominowych, co ma negatywny wpływ na poziom bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. W związku z tym na antenie poruszono również temat bezpiecznej eksploatacji przewodów kominowych.Radio Eska dociera obecnie do tysięcy domów w "trójmieście nad Kamienną" i jest istotnym partnerem w edukacji społecznej mającej na celu rozpowszechnianie wiedzy o zagrożeniach związanych z czadem. Emisja audycji radiowej doskonale wpisuje się w ramy kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa".

Opracowanie: mł. bryg. Marcin Nyga
Zdjęcie: Bartosz Manicz

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach

ul.Aleja Armii Krajowej 29, 27-200 Starachowice

Telefon kontaktowy

fax. 41 274 53 88

Elektroniczna skrzynka podawcza

/uyeq6h154x/skrytka

Odwiedzin dziś 82

Odwiedzin od 05.02.2019 3833

Kubik-Rubik Joomla! Extensions